نسخه چاپي  ارسال به دوست

اقدامات و برنامه های  سازمان آموزش و پرورش استثنایی در خصوص دانش آموزان طیف اتیسم
دکتر حسینی تشریح کرد؛
اقدامات و برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی در خصوص دانش آموزان طیف اتیسم
با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و دکتر سید علی صمدی استاد دانشگاه و متخصص حوزه اتیسم میزگرد تخصصی با موضوع "روش تمرین از راه دور در اتیسم و سایر اختلالات رشدی" برگزار شد.

 

 

دکتر سید جواد حسینی در ابتدای این نشست علمی که به صورت زنده از شبکه شاد نیز پخش می شد با بیان اینکه  از 152 هزار دانش آموز تحت پوشش آموزش و پرورش استثنایی 2 هزار 617 نفر، دانش آموز طیف اتیسم هستند اظهار داشت: 2 هزارو 136  دانش آموز طیف اتیسم  پسر و 481 دانش آموز نیز  دختر هستند که در 48 مدرسه شامل 30 مدرسه دولتی و 18 مدرسه غیر دولتی در حال تحصیل هستند.

وی افزود: علاوه برمدارس ویژه اتیسم، 427 کلاس ضمیمه خاص ویژه دانش آموزان طیف اتیسم نیز درکشور وجود دارد و 178 دانش آموز طیف اتیسم نیز در مدارس تلفیقی فراگیر در حال تحصیل هستند.

 معاون وزیر با بیان فعالیت های انجام شده در 7 بعد فضا و تجهیزات، اقدامات تشخیصی، آموزش و توانمند سازی معلمان، تولید محتوا، رشته ای مورد نیاز، آموزش والدین و فرایندهای آموزشی برای دانش آموزان طیف اتیسم اظهار داشت: در بعد فضا و تجهیزات از 210 مدرسه مورد نیاز آموزش و پرورش استثنایی 14 مدرسه ویژه طیف اتیسم است که با مشارکت خیرین و سازمان نوسازی مدارس کلنگ احداث آنها به زمین زده شده است  و 32 مدرسه طیف اتیسم نیز در 32 استان کشور در سال جاری مناسب سازی الگویی خواهد شد.

حسینی با تشریح اقدامات تشخیصی ویژه دانش آموزان طیف اتیسم اظهار داشت: در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، سنجش های تشخیصی اختلال طیف اتیسم نیز گرفته می شود و برای تربیت آزماینده های تخصصی تاکنون 20 دوره ضمن خدمت و کارگاه آموزشی برگزار شده است.

معاون وزیر آموزش معلمان، مدیران، کارشناسان مرتبط با دانش آموزان طیف اتیسم را از دیگر برنامه های سازمان آموزش و پرورش استثنایی دانست و افزود: برگزاری 50 دوره ضمن خدمت و کارگاه کشوری، برگزاری 112 ساعت کارگاه تخصصی جهت تربیت مدرس ، برگزاری کارگاه مشترک با مرکز امور بین الملل و دفتر منطقه ای یونسکو جهت تربیت مدرس و  برگزار ی دوره های تربیت معلم چند مهارتی با موضوع "روش های ارتباطی و آموزشی با دانش آموزان طیف اتیسم " باهمکاری یونیسف از جمله اقدامات ویژه  در حوزه توانمند سازی است.

حسینی با اشاره به محتواهای تولید شده در حوزه اتیسم اظهار داشت: چاپ 9 جلد کتاب مهارت آموزی تصویری پایه اول تا ششم با تاکید بر مهارت های خودیاری، تعاملی و ارتباطی، تدوین 5 عنوان کتاب در جهت آموزش والدین دانش آموزان طیف اتیسم، اضافه نمودن و تدوین سرفصل های درس اختلال طیف اتیسم در دروس دانشگاه فرهنگیان، تدوین راهبرد آموزشی برای درس تربیت بدنی دانش آموزان طیف اتیسم و تهیه کیت های تصویری از جمله فعالیت های حوزه تولید محتوا برای دانش آموزان طیف اتیسم می باشد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در ادامه با بیان فعالیت های انجام شده در حوزه رشته های تحصیلی دانش آموزان طیف اتیسم گفت:  دانش آموزان طیف اتیسم در صورت داشتن توانایی برقراری ارتباط و تعامل می توانند در 36 رشته مهارتی در هنرستان ها تحصل کنند.

وی افزود: مناسب سازی پودمان رشته های باغبانی و کمک خدمات اداری، تدوین پودمان های رشته موسیقی و ایجاد کانون های ورزشی درون مدرسه ای از جمله فعالیت های انجام شده برای دانش آموزان طیف اتیسم می باشد.

حسینی آموزش به والدین دارای دانش آموز طیف اتیسم را از دیگر برنامه های آموزش و پرورش استثنایی دانست و گفت: تدوین بسته های آموزشی ویژه والدین، اجرای برنامه آموزشی والد محور به صورت آزمایشی در مدرسه پیامبر اعظم، برگزاری برنامه های آموزشی ویژه والدین با همکاری انجمن ها و سمن ها، برگزاری نشست های مشترک با شبکه انجمن های فعال در حوزه اتیسم و تدوین 5 کتاب آموزشی برای والدین از جمله فعالیت های انجام شده در حوزه آموزش والدین است.

معاون وزیر با بیان فرآیند های آموزشی انجام شده برای دانش آموزان طیف اتیسم اظهار داشت: مناسب سازی ارزشیابی توصیفی دوره ابتدایی،  تهیه نقشه راه آموزش جهت برنامه ریزی برای طیف اتیسم، همکاری با وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی و سایر ارگان ها جهت تدوین برنامه جامع هماهنگ ارائه خدمات به اختلالات طیف اتیسم و همکاری در برگزاری 4 سمپوزیوم تخصصی طیف اتیسم از جمله فعالیت ها در این حوزه می باشد.

 شایان ذکر است در این نشست دکتر دکتر سید علی صمدی  استاد دانشگاه و متخصص حوزه اتیسم به ارائه سخنرانی با موضوع  "روش تمرین از راه دور در اتیسم و سایر اختلالات رشدی" پرداخت.

 

 


١٥:١٦ سه شنبه ٧ مرداد ١٣٩٩ -  شماره خبر: ٣٣٨٠ - تعداد نمایش خبر: 172 -  فایل ضمیمه:

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: