نسخه چاپي  ارسال به دوست

8  اقدام و دستاورد ویژه آموزش و پرورش استثنایی در سال گذشته
دکتر حسینی تشریح کرد؛
8 اقدام و دستاورد ویژه آموزش و پرورش استثنایی در سال گذشته
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در گفتگو با خبرنگاران به تشریح اقدامات و دستاوردهای ویژه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال 98 پرداخت.

 

 

 دکتر سید جواد حسینی اولین اقدام انجام شده را "طرح سنجش سلامت و عملکرد تحصیلی دانش آموزان" ذکر کرد و اظهار داشت: این طرح در ۲ هزار پایگاه دانش آموزان را غربالگری می کند و سطح سلامت و عملکرد تحصیلی آنها را مشخص می نماید تا بر آن اساس، هم وضعیت تحصیلی دانش آموزان به عنوان دانش آموز عادی و استثنایی مشخص شود و هم وضعیت سلامت ایشان برای مداخلات بهنگام معین گردد.

 وی گفت: این طرح از سال ۱۳۷۲ با پوشش ۱.۵ درصدی دانش آموزان بدو ورود به تحصیل شروع شد و در سال ۱۳۹۸ سه اتفاق مهم رقم خورد.

وی افزود: پوشش  طرح در دانش آموزان به نزدیک ۹۸ درصد رسید، طرح به دوره پیش دبستانی هم تسری یافت و دانش آموزان پیش دبستانی هم با پوشش ۵۰ درصدی در طرح شرکت کردند و پایگاه و بانک جامع آزمون ها راه اندازی شد.

  معاون وزیر با بیان اینکه سال ۱۳۹۸، بیش از  یک میلیون و ۴۵۰ هزار نوآموز بدو ورود و پیش دبستانی در این طرح غربالگری شدند، افزود: اقدام ویژه ای که  در سال گذشته انجام شد  ایجاد پایگاه و بانک آزمون ها در سازمان آموزش و پرورش استثنایی بود که برای اجرای دقیق این طرح و طرح های از این دست برای  غلبه بر فقر آزمونی بسیار ضروری و لازم است.

حسینی دومین اقدام انجام شده در سال 98 را  " افتتاح و کلنگ زنی ۱۰۷ مرکز آموزشی و توانبخشی و مشاوره و راهنمایی خانواده "  در حوزه آموزش و پرورش استثنایی دانست و افزود:  از این تعداد پروژه ۴۸ پروژه کلنگ زنی، ۴۵ پروژه افتتاح و ۱۵ مرکز مشاوره و راهنمایی راه اندازی و افتتاح شده است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی "طراحی برنامه نظام جامع ارجاع خدمات مشاوره ای در حوزه سلامت جسمی و روحی دانش آموزان با نیازهای ویژه" را سومین طرح و اقدام ویژه در سال 98 دانست و افزود: راه اندازی ۱۵ مرکز مشاوره و راهنمایی خانواده، طراحی سامانه جامع توانبخشی، مشاوره و مددکاری،  تولید راهنمای فرزند پروری برای والدین دارای فرزند با نیاز ویژه، تجهیز اتاق های بازی در مدارس ویژه نابینایان، ارائه خدمات توانبخشی در داخل و خارج مدرسه و ارائه خدمات حمایتی در ۱۶ عنوان برای ۱۰ هزار دانش آموز نیازمند با اعتباری بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد ریال از جمله فعالیت های انجام شده در راستای  اجرایی شدن برنامه نظام جامع خدمات مشاوره ای می باشد.

وی افزود: "رونمایی از ۶۰ عنوان اثر و مکتوبات آموزشی، کمک آموزشی و توانبخشی" همزمان با ۱۴ آذر روز جهانی معلولین و مناسب سازی بیش از ۱۴۰ کتاب درسی  به شکل صوتی و خط بریل، چهارمین اقدام ویژه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال 98 بود.

معاون وزیر "توجه به ارتقاء تحصیلی دانش آموزان دیرآموز یا مرزی" را پنجمین اقدام ویژه آموزش و پرورش استثنایی در سال گذشته دانست و اظهار داشت: دانش آموزان دیر آموز به دانش آموزانی اطلاق می شود که هوشبهر آنها بین ۷۰ تا ۸۵ می باشد. این دسته از دانش آموزان که سالانه ۵ تا ۷ درصد دانش آموزان را شامل می شوند نه در حوزه دانش آموزان استثنایی قرار می گرفتند و نه در آموزش و پرورش عادی توجه خاصی به آنها صورت می گرفت.

وی افزود: سال 98  با توافقی که با معاونت ابتدایی صورت گرفت این دانش آموزان که سالانه بین ۶۰ تا ۹۰ هزار را شامل می شوند در مراکز اختلالات یادگیری با پروتکل مشخص تحت حمایت قرار گرفتند و معاونت آموزش ابتدایی هم مناسب سازی معلمان و فضای مدرسه برای تعلیم و تربیت خاص آنها را در دستور کار قرار داد.

 

حسینی " تدوین و اجرای طرح  مدام به منظور افزایش مشارکت  ذینفعان در آموزش و پرورش استثنایی کشور" را ششمین طرح ویژه  در سال 98 دانست و افزود: طرح مدام که برگرفته از مشارکت معلمان، دانش آموزان، اولیا و مدیران در تعلیم و تربیت کودکان استثنایی است در  اواخر سال گذشته طراحی و به اجرا گذارده شد.

 وی اظهار داشت: در این طرح برای معلمان "پارلمان مجازی معلمان"، برای دانش آموزان "مجلس واقعی و مجازی دانش آموزان سراسر کشور"، برای اولیا "پارلمان مشورتی اولیا"، برای مدیران "نظام تصمیم گیری مشارکتی از مدرسه تا ستاد" و برای همه معلمان، دانش آموزان و مدیران طرح جام و برای صاحبنظران و دانشگاهیان "کارگروه کاربست مطالعات فنی و بین اللملی" راه اندازی شد.

 معاون وزیر با بیان اینکه "راه اندازی نظام آموزش، منزل، بیمارستان و مدرسه محور" هفتمین اقدام ویژه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال گذشته بود اظهار داشت: بخشی از دانش آموزان استثنایی مثل معلولین شدید جسمی-حرکتی یا طیف اوتیسم در بسیاری موارد قادر به تحرک مکانی نیستند و برای پوشش تحصیلی این دسته از دانش آموزان سال گذشته طرح آموزشی منزل محور با سرانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با خرید تبلت برای هر دانش آموز و ایجاد پایگاه مجازی آموزش راه اندازی شد.

 معاون وزیر بیان اینکه " اقدامات خاص برای مقابله با وضعیت کرونا و استفاده از فضای مجازی و ایجاد مدرسه مجازی" هشتمین فعالیت ویژه آموزش و پرورش استثنایی در سال 98 بود اظهار داشت: ایجاد بانک اطلاعات تدریس در همه گروه های آموزشی ۷ گانه، ایجاد پایگاه مجازی و مدرسه مجازی در 7 استان،  آموزش های والد محور از طریق مراکز مشاوره راهنمایی و ۷۴۱ مرکز اختلالات یادگیری و ۳۲۰ هزار ساعت آموزش توسط ۲۲ هزار معلم  از ۲۲۵۰۰ معلم با تشکیل ۱۰ هزار گروه مجازی و در ۲ هزار مدرسه از جمله فعالیت های انجام شده می باشد.

معاون وزیر با اعلام اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی سال گذشته  رتبه اول را  در جشنواره شهید رجایی کسب کرد اظهار داشت: این جشنواره در راستای نهادینه کردن فرهنگ ارتقا و بهبود عملکرد دستگاه‌های اجرایی در سطوح مختلف از طریق تقدیر و تشویق آن‌ها به‌منظور پایش اجرای اصلاح امور اداری دوره دوم و به استناد آیین‌نامه اجرایی مواد ٨١  و ٨٢  قانون مدیریت خدمات کشوری  هر ساله اجرا می شود.

وی افزود: دربین دانشگاه‌ها و سازمان‌های وابسته به آموزش و پرورش، سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی رتبه اول، سازمان نهضت سوادآموزی رتبه دوم و سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی رتبه سوم را کسب کردند.

 حسینی با تقدیر از زحمات کلیه همکاران شاغل در آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: کسب این موفقیت ها مرهون زحمات تمامی همکاران آموزش و پرورش استثنایی،  کادر اداری و ستادی و روسای ادرات آموزش و پرورش استثنایی استان های کشور است.

وی افزود: جا دارد به صورت ویژه  از زحمات ریاست قبلی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور جناب آقای دکتر قدمی، معاون پیشین برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی و مدیر کل سابق مالی و اداری سازمان تقدیر شود.

 

 

 


١٢:٤١ سه شنبه ٥ فروردين ١٣٩٩ -  شماره خبر: ٢٦٨٥ - تعداد نمایش خبر: 513 -  فایل ضمیمه:

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: