نسخه چاپي  ارسال به دوست

در بستر شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) آموزش های مجازی منظم تر و با کیفیت تر ارائه خواهد شد
دکتر حسینی تاکید کرد؛
در بستر شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) آموزش های مجازی منظم تر و با کیفیت تر ارائه خواهد شد
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت:آموزش های والد محور، دیجیتالی و خصوصا شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) فرصت جدید آموزش است و در بستر شبکه شاد، آموزش های مجازی منظم تر و با کیفیت تر ارائه خواهد شد.

 

دکتر سید جواد حسینی در جلسه ویدئو کنفرانس اعضای شورای معاونین سازمان آموزش وپرورش استثنایی با روسای ادارات آموزش وپرورش استانها  با بیان اینکه مکتب کارکردگرایی، تحلیل کارکردی از مسائل ارایه می دهد، اظهار داشت: در این مکتب هیچ پدیده ای صد درصد آثار مناسب و هیچ پدیده ای نیز آثار صرفا نامناسب ندارد.

وی افزود: در این ایام با دو پدیده‌ مواجه ایم یکی از آنها عید نوروز است  که آثار و کارکردهای مثبت فراوانی دارد و دیگری درگیری با بیماری کرونا است که علاوه بر کارکردهای منفی زیاد دارای فرصت هایی نیز هست.

حسینی تصریح کرد: نوروز در کشور ما کارکردهای مثبت فراوانی از جمله تجدید قوای انسانها، تنوع بخشی، بهداشت محیط، گسترش روابط اجتماعی دارد، ولیکن دارای آثار منفی از جمله تجمل گرایی نیز می باشد.

معاون وزیر با بیان اینکه گسترش ویروس کرونا  باعث شده طولانی ترین وقفه آموزشی در جهان شکل بگیرد اظهار داشت:  هفتاد درصد دانش آموزان دنیا  یعنی حدود یک میلیارد و ۲۶۰  هزار دانش آموز  دچار وقفه آموزشی شده اند.

وی افزود: اما این پدیده در مقابل تهدیدها فرصت هایی را نیز ایجاد کرده است که رعایت بهداشت همگانی، افزایش تعاملات گرم خانوادگی و اتصال خانه و مدرسه از جمله این فرصت هاست.

معاون وزیر با بیان اینکه این ویروس از منظر آموزش و پرورش فرصتی ایجاد کرد که وارد جهان سوم یا جهان دیجیتالی بیش از پیش شویم، افزود: در این ایام با همت همه معلمان، در بستر دنیای دیجیتال آموزش ساری و جاری شد  و این فرصتی بسیار خوب برای گسترش آموزش های مجازی و مدرسه محازی است.

وی تصریح کرد: با ورود متعهدانه همکاران آموزش و پرورش استثنایی در سطح ستاد، استان ومدرسه خوشبختانه در حوزه آموزش های مجازی پیشی گرفته ایم.

حسینی با اشاره به دو مثلث، ستاد سازی، شبکه سازی ومشارکت آفرینی و مثلث دوم یعنی فناوری نوین و دیجیتالی، محتواهای آموزشی و محتواهای بهداشتی گفت: ایجاد بانک مجازی آموزش و محتوای آموزشی، راه اندازی شبکه جامع روشها و الگوهای تدریس، ایجاد پایگاه مجازی و مدرسه مجازی در ۷ استان، آموزش های والد محور از طریق مراکز مشاوره راهنمایی و ۷۴۱ مرکز اختلالات یادگیری،  ۳۲۰ هزار ساعت آموزش‌مجازی و راه‌دور توسط ۲۲ هزار معلم و تشکیل ۱۰ هزار گروه مجازی  آموزشی از دستاوردهای این ایام در آموزش و پرورش استثنایی می باشد

وی تصریح کرد: آموزش بهداشت و پیشگیری به ۹۰ هزار نفر از اولیا، ارائه ۲۵ هزار ساعت مشاوره تلفنی به بیش از ۴  هزار نفر و آموزش مسائل بهداشتی به  بیش از ۵ هزار  نفر از رانندگان سرویس های مدارس از جمله فعالیت های بهداشتی انجام شده در استان ها می باشد.

معاون وزیر با اعلام اینکه شبکه اجتماعی دانش آموزان در وزارت آموزش‌ و پرورش راه اندازی شده است، اظهار داشت: آموزش های والد محور، دیجیتالی و خصوصا شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) فرصت جدید آموزش است و در بستر شبکه اجتماعی دانش آموزان، آموزش های مجازی منظم تر و با کیفیت تر ارائه خواهد شد.

وی افزود: رصد فعالیت های آموزشی از مدرسه تا ستاد، تنوع بخشی به آموزش، گسترش عدالت آموزشی، گزارش گیری برخط و ارتقای کیفی روشهای آموزش در بستر آموزش های مجازی از جمله ویژگی های شبکه اجتماعی دانش آموزان می باشد.

معاون وزیر با بیان اینکه بزودی شیوه نامه فعالیت شبکه شاد به استان ها ارسال خواهد شد اظهار داشت: از شانزده فروردین  فعالیت ها در قالب مدرسه مجازی شاد قوت بیشتری خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: برای پیگیری امر آموزش در این شبکه کارگروهی در سطح سازمان تشکیل شده است که مشابه این کارگروه در استان ها و مدارس نیز باید تشکیل شود.

رئیس سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور، در ادامه با بیان اینکه  ایجاد نظام برنامه ریزی جامع از اولویت های این سازمان است، افزود: نظام جامع برنامه ریزی اساس کار مدیریت در جامعه امروزی است و موجب ارتقای کیفیت خواهد شد و بدون استقرار نظام جامع برنامه ریزی امکان موفقیت وجود نخواهد داشت

وی افزود: تا بیست فروردین برنامه های سازمان در راستای نظام جامع برنامه محوری نهایی خواهد شد و در پایان فروردین  این برنامه ها با برش استانی ابلاغ خواهد شد.

حسینی  با اشاره به تدوین بسته های تحولی در وزارت آموزش وپرورش گفت: بسته های تحولی آموزش وپرورش استثنایی نیز  تدوین شده است، که شامل مدرسه انطباقی، مداخله طلایی وبهنگام و نظام مشارکت محور است.

وی افزود: در این بسته های  تحولی بر چرخش های تحول آفرین از روشهای نظری به روش های   کاربردی و مهارتی، جدا سازی به فراگیر سازی،  معلمان تک مهارتی به چند مهارتی و استفاده از ابزارها و فناوری های نوین به جای فناوری های سنتی تاکید شده است.

حسینی با بیان اینکه این بسته ها دارای  چهار برنامه و ۱۱ فعالیت است اظهار داشت: یکی از برنامه ها، مناسب سازی مبتنی بر توانمند سازی مدیران، معلمان و جامعه است که سه فعالیت نهضت زبان اشاره، نهضت بریل آموزی و آموزش معلمان مبتنی بر مهارتهای چندگانه را شامل می گردد. 

معاون وزیر با تشریح  مدرسه انطباقی گفت: بسته مدرسه انطباقی مشتمل بر ۴ فعالیت الگوسازی مدرسه انطباقی  دانش آموزان با اختلال طیف اتیسم، الگوسازی مدرسه انطباقی پذیرا ویژه دانش آموزان تلفیقی –فراگیر، نهضت مشارکتی توان افزایی و راه اندازی و ایجاد سیستم رادیویی FM است.

معاون وزیر با بیان اینکه باید تمام دانش آموزان با نیازهای ویژه را شناسایی کرد  اظهار داشت: بسته مداخلات طلایی این مهم را هدف گذاری کرده است. جلوگیری و پیشگیری از معلولیت ها و شیوه و زمان مداخله نیز از اهداف این بسته تحولی است.

حسینی با بیان اینکه  معتقدیم نظام تعلیم و تربیت بشدت متمرکز و متصلب است اظهار داشت: بخشنامه گرایی، مدیریت لایه لایه ای و فاصله شدید بین ستاد تا صف موجب کاهش مشارکت شده است و شوق به مقاومت به جای شوق  به مشارکت در همه ارکان تعلیم و تربیت دیده می شود.

وی افزود: بسته تحولی نظام تصمیم گیری مشارکت محور در صدد جذب مشارکت واقعی است و در همین راستا  طرح های پارلمان مجازی معلمان، پارلمان واقعی و مجازی دانش آموزان، پارلمان اولیا، نظام تصمیم گیری از مدرسه تا ستاد، طرح جام و مشارکت صاحبنظران در قالب کارگروه کاربست مطالعات ملی و بین اللملی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی اجرایی شده است.

 


١٨:١٢ چهارشنبه ٦ فروردين ١٣٩٩ -  شماره خبر: ٢٦٨٦ - تعداد نمایش خبر: 715 -  فایل ضمیمه:

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: