نسخه چاپي  ارسال به دوست

نظام بودجه ریزی باید متکی بر سه اصل کفایت، عدالت و کارایی باشد
دکتر حسینی تاکید کرد؛
نظام بودجه ریزی باید متکی بر سه اصل کفایت، عدالت و کارایی باشد
با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و اعضای شورای معاونین نشست شورای برنامه‌ریزی سازمان آموزش و پرورش استثنایی ‌برگزار شد.

 

دکتر سید جواد حسینی در این نشست با تاکید بر اینکه در نظام مالی و بودجه ریزی باید از سه اصل مهم پیروی نمود اظهار داشت: این سه اصل عبارتند از اصل کفایت که با تامین منابع مرتبط است، اصل عدالت که با تخصیص ارتباط دارد و اصل کارایی که به مصارف مربوط می شود

معاون وزیر با بیان اینکه در خصوص اصل کفایت یا تامین منابع باید استاندارد سازی، ظرفیت سازی، تناسب سازی، تعادل آفرینی و نگاه بهره ورانه را رشد دهیم اظهار داشت: اصل اول استاندارد سازی بودجه در حوزه آموزش و پرورش است که از این منظر ارتقاء سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی که در کشورهای پیشرفته تا 25 درصد نیز می رسد و سهم آموزش و پرورش از GDP  که باید به رقم 6 تا 7 درصد برسد دو شاخص مهم است که به رغم تمامی تلاش ها هنوز فاصله زیادی با استانداردها دارد.

وی افزود: همچنین تناسب بین پوشش تحصیلی و بودجه ازدیگر نکات مهم است.هم اکنون ما بیش از 92 درصد پوشش تحصیلی در تمام مقاطع را داریم و این در حالی است که بودجه موجود حداکثر 69 تا 70 درصد پوشش تحصیلی را کفایت می کند.

معاون وزیر دومین اصل را ظرفیت سازی دانست و افزود:  همگان بر این امر واقف هستند که در هیچ کشوری آموزش و پرورش با تکیه صرف بر منابع دولتی نتوانسته است ارتقای کیفیت و اعتبار پیدا کند لذا ظرفیت های مشارکت در بخش های مختلف دولتی و عمومی از یک سو و مشارکت بخش خصوصی و مردمی از دیگر سو در نظام تامین منابع باید جدی گرفته شود.

وی گفت: ظرفیت بسیار مهم و قابل توجه برای اصل کفایت در تامین منابع در آموزش و پرورش مولد سازی دارایی های بی شمار و بالقوه است که باید به شکل جدی این لشگر بزرگ و بالقوه را به فعلیت درآورد و معجزه تامین منابع را به تماشا نشست.

حسینی سومین اصل در نظام بودجه ریزی که نیاز به اصلاح دارد را اصل تناسب سازی دانست و افزود: در این راستا تناسب بین هزینه های جاری و پرسنلی به هزینه های کیفیت بخشی و تناسب بین هزینه های جاری و عمرانی که در آموزش و پرورش پیشرفته 40 به 60 و در ایران 98 به 2 است نیاز به اصلاح جدی دارد.

معاون وزیر چهارمین اصل در نظام بودجه ریزی که نیاز به اصلاح دارد را تعادل آفرینی در نظام بودجه ریزی دانست و افزود: جوهره اصلی سند تحول بنیادین ارتقای کیفیت و عدالت است و مهمترین مظهر عدالت و ظهور آن در نظام تعلیم و تربیت نظام بودجه ریزی است.

وی افزود: بر این اساس توجه به مناطق محروم، عشایری، مرزی، کم برخوردار، حواشی شهرها و مناطق و دانش آموزان لازم التوجه در نظام بودجه ریزی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

حسینی  با بیان اینکه یکی از محورهای عدالت بویژه عدالت ترجیحی، توجه به دانش آموزان استثنایی است که در اولویت نظام بودجه ریزی باید قرار گیرند اظهار داشت: در نظام های پیشرفته معمولا 5 تا 10 برابر هزینه های آموزش و پرورش استثنایی بیشتر از آموزش و پرورش عادی است و باید سرانه آموزش برای دانش آموزان با نیازهای ویژه به سمت این هدف شاخص جهت گیری نماید تا از این طریق به سمت عدالت ترجیحی گام های کیفی تر و موثر تری برداشته شود.

معاون وزیر پنجمین اصل را اصل  بهره‌وری دانست و اظهار داشت:مدیریت در سازمان ها بویژه سازمان های دولتی بهره ورانه نیست و  بار رویکرد مهندسی مجدد فرآیندها در بسیاری از بخش های سازمان قابلیت صرفه جویی وجود دارد.

حسینی  با اشاره به منابع مالی سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: منابع مالی سازمان آموزش و پرورش استثنایی بخشی دولتی است که باید تلاش شود افزایش شود، بخشی از  منابع اختصاصی است، بخشی دیگر حاصل مشارکت بین بخشی است و بخشی از منابع حاصل از  نگاه بهره ورانه در سازمان است.

 معاون وزیر در ادامه با بیان اینکه شفافیت  مسائل مالی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی ایجاد شده است اظهار داشت: تشکیل شورای مالی و تخصیص و توزیع منابع کار ارزشمندی است که منجر به شفافیت و توزیع عادلانه منابع می شود.

 ‏وی افزود: در سال جاری ۷۳.۲ درصد منابع مربوط به حوزه توسعه مدیریت،۱۴.۲ درصد مربوط به حوزه تشخیص و پیشگیری، ۱۱.۸ درصد مربوط به حوزه  آموزش و توانبخشی و ۷۵ صدم درصد نیز مربوط به حوزه ریاست است.

وی در پایان  با بیان اینکه در در بزنامه‌ ریزی سال ۹۹ از دو لایه نظری و برنامه ای عبور کرده ایم اظهار داشت: اکنون در لایه عملیاتی شدن برنامه ها قرار داریم و پس از آن وارد مرحله نهادین خواهیم شد.

 ‏

 


١٦:٠٣ چهارشنبه ٨ مرداد ١٣٩٩ -  شماره خبر: ٣٣٨٧ - تعداد نمایش خبر: 311 -  فایل ضمیمه:

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: