نسخه چاپي  ارسال به دوست

برنامه سنجش نوآموزان از نیمه خرداد ماه آغاز می شود
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی:
برنامه سنجش نوآموزان از نیمه خرداد ماه آغاز می شود
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی از آغاز اجرای طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان از نیمه خردادماه و با پایان ماه مبارک رمضان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش استثنايي كشور به نقل از خبرگزاري ايرنا، دكترمجید قدمی با بیان اینکه حدود يك ميليون و 500 هزار دانش آموز تا پایان شهریور امسال مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرند، افزود: خانواده ها ضمن مراجعه به مدرسه به نزدیک ترین پایگاه سنجش ارجاع داده می شوند. 
وی گفت: اکنون بیش از 2 هزار و 231 پایگاه برای ارزیابی دانش آموزان اول دبستان و همچنین پیش دبستانی ها فعال شده است. 
دكترقدمی افزود: هدف اصلی طرح «سنجش نوآموزان» هدایت دانش آموزان خاص با درصد معلولیت کم به مدارس عادی است؛ رویکردی که مورد تایید اغلب متخصصان نیز قرار گرفته است.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی تصریح کرد: بیش از 10 هزار ارزیاب در مراکز پایگاه سنجش به منظور ارزیابی هوش، بینایی، شنوایی و آمادگی تحصیلی فعالیت می کنند. 
معاون وزير آموزش و پرورش گفت: هر چند که از خانواده ها بابت طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان 30 هزار تومان دریافت می شود اما پایگاه ها براساس سنجش وضعیت اقتصادی خانواده ها، به صورت رایگان و یا نیم بها دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار می دهند و حضور در پایگاه های سنجش و دریافت برگه های ثبت نام از این مراکز اجباری است. 
دكتر قدمی یکی از شروط این ثبت نام را مراجعه به موقع در این پایگاه ها عنوان کرد و افزود: نوبت گیری ها از طریق سیستم الکترونیکی انجام خواهد شد. 
وی ادامه داد: این مراکز به پایگاه های درجه یک، دو و سه تقسیم می شوند که در هر یک از این پایگاه ها به ترتیب 42، 38 و 14 ارزیاب به سنجش دانش آموزان می پردازند. 
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه طرح سنجش نوآموزان بیش از 20 سال است که انجام می شود، خاطرنشان کرد: بنابر آمار و اطلاعات بیش از یک میلیون و 400 هزار دانش آموز سال گذشته مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفتند. 
به گفته دكترقدمی بر اساس خروجی ها 48 درصد سنجش شدگان دختر، 51 درصد آنها پسر، 94 درصد راست دست و 6.0 درصد نیز چپ دست، بیش از 70 درصد دانش آموزان سابقه پیش از دبستان و حدود 22 درصد آنها نتایج ازدواج های فامیلی بودند. 
وی با اشاره به اینکه در نتیجه اجرای این طرح سال گذشته بیش از 160 هزار پدر و مادر بی سواد شناسایی شد، تصریح کرد: هر سال اطلاعات این خانوارها در اختیار سازمان نهضت سوادآموزی قرار می گیرد و در راستای این ارتباط زمینه آموزش و تحصیل آنها فراهم می شود. 
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اظهار داشت: همچنین براساس نتایج این سنجش، حدود پنج درصد از دانش آموزان چاقی مفرط، 6.1 درصد از آنها لاغری شدید، 4.0 درصد کوتاهی قد و بیش از 8 هزار و 817 دانش آموز نیز استثنایی تشخیص داده و به مدارس خاص فرستاده شدند. 
به گفته معاون وزير آموزش و پرورش یک هزار و 890 نفر دیگر نیز از دانش آموزان استثنایی تشخیص داده شده اند اما به منظور دریافت آموزش های تلفیقی به مدارس عادی فرستاده شدند. در این نوع از آموزش نابینایان جز در استفاده از کتاب های بریل به مانند دانش آموزان عادی آموزش می بینند و ناشنوایان نیز دارای آموزش های حرکتی هستند و ناتوانان جسمی هم صرفا در حرکات ورزشی متفاوت عمل می کنند. 

 


١١:٢٤ دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨ -  شماره خبر: ١٧٨١ - تعداد نمایش خبر: 517 -  فایل ضمیمه:

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: