نسخه چاپي  ارسال به دوست

افتتاح پایگاه آموزش مجازی دانش آموزان جسمی حرکتی هنرستان شهید کاوه
توسط دکتر حسینی صورت گرفت؛
افتتاح پایگاه آموزش مجازی دانش آموزان جسمی حرکتی هنرستان شهید کاوه
با حضور معاو ن وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و در راستای طرح آموزش در منزل، پایگاه آموزش مجازی دانش آموزان گروه جسمی حرکتی در هنرستان توانخواهان شهید کاوه افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور دکتر سید جواد حسینی در افتتاحیه این پایگاه مجازی ضمن تقدیر از حضور پرشور مردم و بویژه فرهنگیان در راهپیمایی ۲۲ بهمن اظهار داشت: در ایام دهه فجر 39 پروژه با زیر بنای 26 هزار و 550 متر مربع و ارزش 649 میلیارد ریال در حوزه آموزش و پرورش استثنایی کلنگ زنی و یا افتتاح شد.

معاون وزیر با اشاره به تفاهم نامه امضا شده بین وزارت آموزش و پرورش با وزارت فناوری اطلاعات اظهار داشت: ۱۲۳ هزار کلاس هوشمند در سطح کشور داریم و ۷۸ هزار مدرسه نیز به شبکه ملی اطلاعات وصل هستند.

 

وی گفت: در تفاهم نامه منعقد شده تمامی مدارس روستایی، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق حاشیه ای به شبکه ملی اطلاعات وصل خواهند شد.

معاون وزیر با بیان سیر تحولی ارتباطات بشر اظهار داشت: بشر از بدو تولد به دنبال این بود که با وسایل مدرن تر ارتباطات خود را به لحاظ کمی و کیفی گسترش دهد.

وی افزود: استفاده از زبان بدن، استفاده از تصویر، استفاده از کلمات، نوشتار، چاپ و دنیای مجازی سیر تکامل ارتباطات انسانی از بدو تولد انسان تا کنون است.

حسینی تصریح کرد: انسان ها با استفاده از فضای مجازی برای اولین بار توانستند شکاف عمیق توسعه یافتگی و توسعه‌ نیافتگی را جبران کنند. حسینی با بیان اینکه یکی از پارادایم شیفت هایی که باید در آموزش و پرورش محقق شود استفاده از فناوری های نوین در آموزش است، افزود: هنوز به صورت کامل از ظرفیت فناوری اطلاعات و فضای مجازی در آموزش و پرورش استفاده نکرده ایم و باید از ظرفیت ویژه فضای مجازی و ارتباطات برخط در آموزش استفاده بهینه شود.

معاون وزیر تصریح کرد: استفاده از ظرفیت فضای مجازی و فناوری اطلاعات در آموزش موجب کاهش هزینه ها و افزایش عدالت آموزشی می شود. معاون وزیر، آموزش و پرورش استثنایی را مولود انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت:آموزش و پرورش استثنایی ۷ طیف دانش آموز را پوشش می دهد و تعداد دانش آموزان با نیازهای ویژه تحت پوشش آموزش و پرورش استثنایی از بدو تاسیس تاکنون ۱۷.۵ برابر شده است و به بیش از ۱۵۳ هزار دانش آموز رسیده است

وی افزود: تعداد دانش آموزان اتیسم تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی ۲ هزار و ۶۶۰ نفر، دانش آموزان دارای اختلالات هیجانی رفتاری ۱۳۴ نفر، دانش آموزان دارای مشکلات بینایی ۶ هزار و ۷۲۰ نفر ، دانش آموزان دارای مشکلات شنوایی ۱۵ هزار و ۴۲۲ نفر، معلولین جسمی حرکتی ۸ هزار و ۳۸۶ نفر، دانش آموزان کم توان ذهنی ۵۹ هزار و ۸۶۱ نفر و دانش آموزان چند معلولیتی ۷ هزار و ۹۶۶ نفر است.

وی تصریح کرد: تعداد دانش آموزان تحت پوشش مرکز توانبخشی و مشکلات یادگیری نیز بیش از ۵۰ هزار دانش آموز است.

 

معاون وزیر با تاکید بر اینکه برنامه آموزش و پرورش باید از نظام برنامه ریزی مدرسه محور به سمت نظام کلاس محور و نظام فرد محور حرکت کند اظهار داشت: دانش آموزان با نیازهای ویژه نیازمند نظام آموزشی فرد محور هستند.

وی افزود: بیش از ۱۶ هزار دانش آموز معلول جسمی حرکتی داریم و یکی از موارد، توجه به نیاز جسمی و حرکتی آنان است. ‏ حسینی عدم مناسب سازی را از دلایل کاهش افت تحصیلی دانش آموزان معلول جسمی و حرکتی دانست و افزود: مناسب سازی شهری، مناسب سازی وسایل نقلیه و مناسب سازی فضاهای آموزشی به ارتقای آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه منجر خواهد شد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در ادامه اظهار داشت: طرح آموزش های منزل محور، بیمارستان محور و موسسه محور ویژه دانش آموزانی که تحرک بدنی ندارد در آموزش و پرورش استثنایی کلید خورده است که آموزش مجازی نمونه ای از آموزش های ویژه این طیف دانش آموزان است.

وی افزود: ۲۰۶ دانش آموز در سطح کشور بهیچ عنوان امکان تحرک ندارند اما از هوش عادی بهرمند هستند و در درجه اول آموزش های الکترونیک این دانش آموزان را هدف قرار داده است.

حسینی تصریح کرد: آموزش ویژه والدین، تولید محتوی مناسب، منابع مالی مناسب و معلمین آموزش دیده از ضروریات آموزش مجازی ویژه دانش آموزان با نیازهای ویژه است

معاون وزیر در پایان گفت: ۷ استان برای آموزش مجازی دانش آموزان با نیازهای ویژه پایلوت در نظر گرفته شده است و بزودی این طرح در این هفت استان کلید خواهد خورد وی افزود: یک مدرسه نیز در هر استان به عنوان مدرسه پشتیبان در آموزش مجازی در نظر گرفته خواهد شد.

 

 

 

 


١٣:١٦ چهارشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٨ -  شماره خبر: ٢٥٣٠ - تعداد نمایش خبر: 115 -  فایل ضمیمه:

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: