نسخه چاپي  ارسال به دوست

فعاليت 48 پايگاه سنجش سلامت در شهرتهران جهت ارزيابي بيش از 111 هزار نوآموز

فعاليت 48 پايگاه سنجش سلامت در شهرتهران جهت ارزيابي بيش از 111 هزار نوآموز
رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران از فعاليت 48 پايگاه سنجش سلامت جسماني و آمادگي تحصيلي در اين شهر خبرداد و گفت: پيش بيني مي كنيم بيش از 111 هزار نوآموز در اين پايگاهها مورد ارزيابي قرار گيرند.

 

به گزارش روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش استثنايي كشور،  طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان شهر تهران چهارم تيرماه با حضور محمدحسن عظیم عراقی، معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ، نادر جهان‌آرای، معاون آموزش ابتدایی شهرتهران ، راه پیما، رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی شهرتهران ، شهناز کریمی ، رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران ، روسا و معاونین ادارت مناطق 19 گانه شهر تهران، در مدرسه بهشت واقع درمنطقه 11 تهران کلید خورد .

طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان ، هر سال در تابستان برای کلاس اولی‌های سال تحصیلی جدید اجرا می‌شود‌.

خانواده‌ها برای ثبت‌نام به مدرسه مورد نظر خود مراجعه و جهت نوبت‌گیری طرح سنجش، اسم آنها در سیستم رایانه‌ای توسط مدرسه ثبت می‌شود.

این طرح که به نوعی غربالگری پیش از ورود به دبستان است شامل ارزیابی‌های بینایی ، دید رنگ ، شنوایی ، گفتاری ، آمادگی تحصیلی ، اختلالات جسمی ـ حرکتی ، اندازه‌گیری توده بدنی، قد به سن، معاینات دهان و دندان، پوست و مو ، اختلال روان پزشکی و معاینات پزشکی عمومی است.  امسال پیش بینی می‌‌شود که یک میلیون و پانصد هزار نوآموز بدو ورود به دبستان در طرح سنجش شرکت کنند و هزینه سنجش برای هر نوآموز 25 هزار تومان است.

در کشور 1472 پایگاه سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان پیش‌بینی شده است و 10 هزار و 334 نیروی انسانی در پایگاه‌ها حضور دارند. البته 53 پایگاه سیار هم فعال است.

در این مراسم شهناز کریمی، رییس اداره آموزش و پرورش استثنایی  شهر تهران گفت: در سال گذشته ۱۰۱ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و ۱۵ هزار نوآموز پیش‌دبستانی تحت پوشش طرح سنجش قرار گرفتند.

وی ادامه داد: امسال پیش‌بینی می‌کنیم ۹۵ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و ۱۵ هزار و ۵۰۰ پیش ‌دبستانی در طرح سنجش شرکت کنند‌.

کریمی اظهار داشت ۴۸ پایگاه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در تهران پیش‌بینی شده است، ۲ پایگاه تخصصی نیز در غرب و شرق تهران وجود دارند ؛ ۴۳۵ نفر در پایگاه‌ها مشغول به خدمت هستند.

وی افزود : دانش‌آموزانی که با موفقیت غربالگری را طی کنند به مدرسه برای ثبت‌نام معرفی می‌شوند و کسانی که مشکوک به مشکل باشند به مراکز تخصصی ارجاع می‌شوند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران گفت : ۳۰۰ دانش آموز در سال گذشته به مدارس استثنایی برای تحصیل ارجاع شدند. وی در خصوص هزینه ثبت ‌نام اظهار کرد: هزینه ثبت‌نام ۲۵ هزار تومان برای دانش‌آموزان است که برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت نیم بها و رایگان است.

کریمی گفت: در طرح سنجش هیچگونه کاغذی رد و بدل نمی شود و به صورت سیستمی است ؛ سال گذشته تنها وضعیت آموزشی در سیستم ثبت می‌شد که امسال وضعیت جسمانی هم در سیستم ثبت می شود. وی با بیان اینکه سال گذشته ۹۰۰ دانش‌آموز برای جهش تحصیلی مراجعه کردند، گفت: برخی مدارس غیردولتی دانش‌آموزان دارای صغر سن را ثبت‌نام می‌کنند و بعد برای جهش تحصیلی فشار می‌آورند که سال گذشته بیش از ۵۰ دانش‌آموز، صغر سن داشتند.

در ادامه عظیم عراقی اظهار کرد : سال گذشته رشد بسیار خوبی را در بحث سنجش پیش از دبستان داشتیم و 347 هزار پیش‌دبستانی غربالگری شدند.

وی ادامه داد : در سال گذشته یک میلیون و 330 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان سنجش شدند.

عظیم عراقی اضافه کرد : پایگاه‌های سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان تا پایان شهریور ماه دایر هستند.

همچنین در مراسم افتتاحیه جهان آرای اظهار داشت : نتایج طرح سنجش برای آینده کودک و سلامتی او تأثیر بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: استقبال از جهش تحصیلی در شهر تهران بیشتر از سایر مناطق کشور است و دانش آموز باید ضمن کسب نمرات تحصیلی خوب حدنصاب تست ها و آزمون های هوش را نیز کسب کند.

جهان آرای گفت: برخی اولیا متقاضی جهش چندپایه اند و از مناطق می خواهیم جهش تحصیلی دو پایه و چندپایه را چندان توصیه نکنند.

وی اضافه کرد: هرچند این تقاضاها نیز روال قانونی‌اش از طریق کمیسیون‌های خاص در منطقه، استان و وزارتخانه و با بررسی ضریب هوش با حساسیت بالایی پیگیری می‌شود اما باید دقت کرد که کوچکترین ضریب خطا می‌تواند تأثیر سو بر آینده دانش‌آموز داشته باشد

 


١٤:٥٢ چهارشنبه ٢٠ تير ١٣٩٧ -  شماره خبر: ١٠٨٧ - تعداد نمایش خبر: 371 -  فایل ضمیمه:

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: